Dotacja z BGK – Kredyt ekologiczny

Kredyt ekologiczny z Banku Gospodarstwa Krajowego jest dotacją przede wszystkim na termomodernizację budynków i/lub wymianę starych maszyn i urządzeń na nowe. Inwestycje muszą przynieść wzrost efektywności energetycznej o min 30%. W każdym wypadku wymagany jest audyt energetyczny budynku.

Możliwe są następujące scenariusze realizacji inwestycji:

  1. Jeśli budynek wymaga termomodernizacji.

Audytor energetyczny sporządza audyt energetyczny oraz potwierdza, że termomodernizacja przyniesie 30% wzrostu efektywności energetycznej. Cały zakres z audytu staje się automatycznie obligatoryjny, tzn. inwestor sam nie decyduje o zakresie, że np. ociepli ściany, ale już nie wymieni stolarki zewnętrznej.

Dodatkowo do termomodernizacji inwestor może w projekcie uwzględnić:

  • wymianę starych maszyn i urządzeń.
  • odnawialne źródła energii, ale pod warunkiem, że nie stanowią więcej niż 50% wartości całego projektu.

 

  1. Budynek jest w dobrym stanie i nie wymaga termomodernizacji

Audytor energetyczny i tak sporządza audyt energetyczny budynku oraz potwierdza, że budynek spełnia wszystkie aktualne normy i termomodernizacja nie jest potrzebna. Wówczas inwestor może w projekcie zaplanować inne elementy, czyli:

  • wymianę starych maszyn na nowe
  • OZE, ale pod warunkiem, że nie stanowią więcej niż 50% wartości całego projektu.

Firma musi mieć zdolność kredytową ponieważ dotacja jest w formie spłaty w określonej wysokości rat kapitałowych kredytu komercyjnego (ekologicznego) zaciągniętego w banku komercyjnym – do wniosku potrzebna jest promesa kredytowa.

 

Zweryfikujemy Państwa szanse na pozyskanie dotacji z Kredytu ekologicznego, doradzimy czy jest sens aplikowania i w przypadku pozytywnej rekomendacji, skutecznie pozyskamy dla Państwa środki.

Współpracujemy z profesjonalnymi audytorami energetycznymi, którzy mają duże doświadczenie w pozyskiwaniu dotacji z Kredytu ekologicznego w edycji z 2023r.